Barcode: 0064396544371
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 467.0 kcal |
| Fat | 16.7 g |
| of which saturated | 8.3 g |
| Carbohydrates | 23.3 g |
| of which sugars | 23.3 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 3.3 g |
| Salt | 0.8 g |
Ingredients
ENRICHED FLOUR (WHEAT FLOUR, REDUCED IRON, THIAMINE MONONITRATE, RIBOFLAVIN, FOLIC ACID), SUGAR, DISTILLED MONOGLYCERIDES, CORN SYRUP, MOLASSES, VEGETABLE SHORTENING (PALM OIL, TBHQ, MODIFIED STARCH, GINGER), WHEY POWDER, AMMONIUM BICARBONATE, BAKING SODA, SODIUM ACID PYROPHOSPHATE, SALT, SOY LECITHIN, ACACIA (GUM ARABIC), CITRIC ACID, SODIUM CARBONATE, POTASSIUM SORBATE, NATURAL AND ARTIFICIAL FLAVORS, YELLOW 5, ANNATTO EXTRACT, SODIUM BENZOATE, SUCROSE ACETATE ISOBUTYRATE, CARAMEL, SOYBEANS.
Additives
e102
e14xx
e202
e211
e319
e322
e322i
e330
e414
e444
e450
e450i
e500
e500i
e500ii
e503
e503ii
Related Products in Snacks
Turrón de banoffee
Hacendado
E NOVA 4
Mini Mix Pica
Hacendado
NOVA 4
Tiras Fritas
Hacendado
D NOVA 4
Patatas Bravas Con Allioli Y Salsa Picante
Hacendado
C NOVA 4
Stars
Hacendado
E NOVA 4
Aperitivo queso balls
Hacendado
E NOVA 4
Chickles
Hacendado Mercadona
NOVA 4
Turrón cream cacahuete
Hacendado
E NOVA 4
Patatinas extra crunch
hacendado
C NOVA 3
Turrón Yogur con Frutos Rojos
Hacendado
E NOVA 4
Chicles Hacendado JGengibre
Hacendado
NOVA 4
Mini Peanut Cups
Hacendado
E