Barcode: 5060088701638
Ginger bread
by Nakd
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 3
Labels
vegetarian
vegan
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 450.0 kcal |
| Fat | 30.8 g |
| of which saturated | 2.5 g |
| Carbohydrates | 35.4 g |
| of which sugars | 33.0 g |
| Fiber | 9.4 g |
| Proteins | 10.0 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Dates Almonds Pecans Ginger, Cloves & Cinnamon
Allergens
nuts
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Mushroom stir fry
Marks & Spencer
A NOVA 3
Tomate en dés
pastene
B
Spreadables Butter With Canola Oil
Gay Lea
E NOVA 4
Coconut Whipped Topping
Gay Lea
C NOVA 4
Banana Piments Pickled
Putter's
NOVA 4
Kim & scott's gourmet pretzels, mini vegan dogs, in soft pretzel dough
Kim & Scott's Gourmet Pretzels
D NOVA 3
Old-fashioned sauerkraut
C NOVA 3
Whole White Potatoes
Stoney Creek
B NOVA 3
Cauliflower Slims
Trader Joe's
B NOVA 3
Pastene, Penne Rigate
Pastene & Company Inc.
A NOVA 3
Coulis De Tomates
Pastene
A NOVA 3
Kee wee
A NOVA 1