Barcode: 5027556249887
Ginger Christmas tree biscuits
Labels
fair trade
vegetarian
fairtrade international
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 452.0 kcal |
| Fat | 20.6 g |
| of which saturated | 9.8 g |
| Carbohydrates | 61.6 g |
| of which sugars | 25.8 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 4.8 g |
| Salt | 0.2 g |
Ingredients
Fortified Wheat Flour (Wheat Flour, Calcium Carbonate, Iron, Niacin-Vitamin B3, Thiamin-Vitamin B1), Palm Fat, Sugar, Muscovado Sugar, Inverted Sugar Syrup, Cane Molasses, Ground Ginger (0.9%), Cinnamon (0.5%), Ground Nutmeg (0.3%), Raising Agent: Sodium Bicarbonate, Lemon Oil. For allergens, including cereals containing gluten, see ingredients in bold. May contain nuts. Sugar (except molasses), ginger, cinnamon, nutmeg: traded in compliance with Fairtrade Standards, total 26%. Visit www.info.fairtrade.net Suitable for vegetarians
Allergens
gluten
Additives
e500
e500ii
Related Products in Snacks
Sweet & Crunchy Banana Chips, Sweet & Crunchy
Good sense
D NOVA 3
Pea Poppers, Crispy Crunchy Real Pea Snack, Sea Salt
Waymouth Farms Inc.
D NOVA 3
Spicy pub mix
Good Sense
D NOVA 4
Good sense, organic feel's good mix , fruit & nut
Good Sense
D NOVA 3
Good sense, trail mix, sweet 'n salty chocolate caramel cashew mix
Good Sense, Waymouth Farms Inc.
E NOVA 4
Sesame oats bran sticks
E NOVA 4
Organic Sunflower & Pumpkin Seed Mix
Good Sense
D NOVA 3
Sweet & Dried Cranberries, Sweet & Dried
Good sense
D NOVA 3
Pea Poppers, Crispy Crunchy Real Pea Snack, Ranch
Waymouth Farms Inc.
E NOVA 4
Wasabi Peas Savory Snacks
Good sense
D NOVA 4
Blueberry blast
D NOVA 4
Organic Sunflower Kernels No Salt
Good Sense®
NOVA 3