Barcode: 0851083005112
Ginger Cookie
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
no gmos
non gmo project
Categories
Available in
united states, world
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 488.0 kcal |
| Fat | 28.6 g |
| of which saturated | 14.3 g |
| Carbohydrates | 59.5 g |
| of which sugars | 31.0 g |
| Fiber | 2.4 g |
| Proteins | 2.4 g |
| Salt | 0.3 g |
Ingredients
Gluten-free flour (potato starch, tapioca flour, sorghum*, white rice flour*, garbanzo flour*), cane sugar (vegan), non-gmo canola oil, palm kernel oil*, unsulphured molasses, water, ginger, xanthan gum, sodium bicarbonate, cinnamon, cloves, sea salt, cream of tartar.
Additives
e336
e336i
e415
e500
e500ii
Related Products in Snacks
Golden vanilla sandwich cookies
E NOVA 4
Breakfast cookies
D NOVA 4
Kroger, mini filled pretzels, peanut butter
Kroger, The Kroger Co.
E NOVA 3
Madagascar almonds
C NOVA 4
Sweet & salty granola bars
E NOVA 4
Kettle cooked sea salt caramel cashews
E NOVA 4
Original chocolate sandwich cookies
E NOVA 4
Microwave Popcorn, Butter
Kroger
C NOVA 4
Kroger, potato chips, sweet & smoky bbq
E NOVA 4
Kroger, mini filled pretzels, peanut butter
Kroger, The Kroger Co.
E NOVA 3
Kroger, ripples potato chips, cheddar, sour cream
Kroger
E NOVA 4
Honey cinnamon almonds
D NOVA 4