Ginger evans bakery, glazed donuts
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 365.0 kcal |
| Fat | 15.4 g |
| of which saturated | 6.7 g |
| Carbohydrates | 51.9 g |
| of which sugars | 21.2 g |
| Fiber | 1.9 g |
| Proteins | 5.8 g |
| Salt | 1.0 g |
Ingredients
Enriched wheat flour [flour, malted barley flour, niacin, reduced iron, thiamine mononitrate, riboflavin, folic acid], water, sugar, palm oil, soybean oil, dextrose, yeast, salt, maltodextrin, leavening (baking soda, sodium acid pyrophosphate), soy flour, cornstarch, mono - and diglycerides, whey (milk), nonfat milk, egg yolks, calcium carbonate, wheat gluten, agar-agar, potassium sorbate (preservative), sodium stearoyl lactylate, datem, calcium sulfate, ammonium sulfate, beta carotene (color), wheat starch, sorbitan monostearate, soy lecithin.
Allergens
Additives
Related Products in Snacks
Cookies nougatelli
Albert
Ovesná srdíčka klikva a višeň
Nature's Promise
Chips de bretagne
Nos régions du talent
Croissant piersici
Kitbis
sójový špalek
Chocoland
Pikantní tyčinky
Česká CHUŤ
Klasik mix - Luštěninové mlsání
Čát čapat
Emma Wholegrain rye classic crackers
Emma
Ovocné želé s broskvovou příchutí
Nature's Promise
Brownies
Dortie's
pâtisseries orientales assortiment cornes de gazelle
les délices de Djamila
Fidorka hořká s oříškovou náplní
Opavia,Mondelez