Barcode: 7610055102395
Grapefruit shandy
Processing
NOVA 4
Available in
switzerland
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 33.0 kcal |
| Fat | 0.5 g |
| of which saturated | 0.1 g |
| Carbohydrates | 5.1 g |
| of which sugars | 4.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.5 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
60% lemonade (water, fructose syrup, lemon juice from concentrate, orange juice from concentrate, grapefruit juice from concentrate 1.0%, carbon dioxide, concentrated lemon extract, natural grapefruit flavor with other natural flavors, black carrot juice concentrate, acidifier: citric acid, stabilizer: locust bean gum) and 40% beer (water, barley malt, hop extract). May form sediment. Nutritional information per 100 ml: Energy
Additives
e290
e330
e410
Related Products in Beverages And Beverages Preparations
Lemon Juice
Concord Foods
B NOVA 3
Energy rush
C NOVA 4
Papaya Nectar Juice, Papaya
Goya
E NOVA 4
Natural Spring Water
Culinaria
B NOVA 1
Black Cherry Caffeine Free Sparkling Water Beverage, Black Cherry
Schnucks
C NOVA 4
Freezable fun pops
Essential Everyday
E NOVA 4
Lime juice
Italia Garden
B NOVA 1
Assorted Flavors Happy Drinks, Assorted
Schnucks
C NOVA 4
Natural Orange Chocolate Chai Flavored Brewed Iced Tea, Natural Orange Chocolate Chai
Publix
C NOVA 4
Lemonade From Concentrate
Essential everyday
E NOVA 4
Edit Natural Blood Orange Jalapeno Flavored Brewed Iced Tea, Blood Orange, Jalapeno
Publix
C NOVA 4
Passionfruit Basil Flavored Lemonade, Passionfruit Basil
Greenwise
E NOVA 4