Barcode: 4056489648499
Grass Fed Beef Quarter Pounder
by Lidl
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 257.0 kcal |
| Fat | 16.5 g |
| of which saturated | 7.0 g |
| Carbohydrates | 3.7 g |
| of which sugars | 0.2 g |
| Fiber | 0.7 g |
| Proteins | 23.1 g |
| Salt | 0.9 g |
Ingredients
86% British Beef, Water, Crumb (Rice Flour, Gram Flour, Maize Starch, Salt, Dextrose), Seasoning (Sea Salt, Black Pepper, Preservative: Sodium Metabisulphite; Rosemary Extract).
Additives
e223
e392
Related Products in Meats And Their Products
Herbs-Coated Salami
Publix Deli
E NOVA 4
Herb-Coated Dry Salami
Publix
E NOVA 4
Honey Glazed Turkey Breast
GreenWise
D NOVA 3
Green Wise, Turkey Breast
Publix, Publix Super Markets Inc.
B NOVA 3
Ground turkey breast
A NOVA 4
Fresh-ground pork sausage
D NOVA 4
Non breaded chicken wings
Publix
C NOVA 4
Publix deli, dry salami with red wine
Publix, Publix Super Markets Inc.
E NOVA 4
Pepper-Coated Salami
Publix Deli
E NOVA 4
Chicjen breast slices
GreenWise
D NOVA 3
Uncured Applewood Bacon
Publix
E NOVA 3
BLACK FOREST UNCURED HAM
GreenWise
C NOVA 4