Barcode: 0858751004002
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 72.0 kcal |
| Fat | 2.9 g |
| of which saturated | 2.9 g |
| Carbohydrates | 7.7 g |
| of which sugars | 7.1 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 3.5 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Made with: grade a pasteurized non-homogenized grass based whole milk, organic amber agave nectar, pure vanilla extract and live active cultures: s. thermophilus, l. bulgaricus, l. acidophilus and bifidus.
Related Products in Dairies
Almzeit cremig-mild
Bergader
D NOVA 3
Almzeit Pfeffer
Bergader
D NOVA 3
Bergbauern Käse mild-cremig
Bergader
C NOVA 3
Almkäse cremig-mild
Bergader
D NOVA 3
Bavaria Blu
Bergader
D NOVA 3
Bavaria blu Der Würzige
Bavaria blu, Bergader
E NOVA 3
Queso Azul Natural
Steffel
E NOVA 3
Almzeit cremig-mild
Bergader
D NOVA 3
Bavaria Blu
Bergader
D NOVA 3
Bavaria blu
Bergader
D NOVA 3
Almzeit
Bergader
D NOVA 3
Almzeit Frühlingsgruß
Bergader
D NOVA 3