Barcode: 4061461323349
Grass Fed Original Beef Sticks
by SIMMS
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 3
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 312.0 kcal |
| Fat | 21.9 g |
| of which saturated | 9.4 g |
| Carbohydrates | 0.0 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 31.2 g |
| Salt | 2.8 g |
Ingredients
GRASSFED BEEF, WATER, ENCAPSULATED LACTIC ACID, CONTAINS LESS THAN 2% OF SEA SALT, YEAST EXTRACT, CULTURED CELERY POWDER (CELERY POWDER, SEA SALT), GRANULATED GARLIC, RED PEPPER, BLACK PEPPER, CORIANDER, CITRUS EXTRACT, ROSEMARY EXTRACT. MADE IN COLLAGEN CASING.
Additives
e270
e392
Related Products in Snacks
Salzstangen Sticks
MAYKA
E NOVA 3
Plantains Sea Salt Made With Coconut Oil
The Hain Celestial Group Inc., Terra Chips
D NOVA 3
Quaker Stila Fit Chocolate
Quaker
C NOVA 4 Eco-Score D
Tortilla Chips Sea Salt
Xochitl
D NOVA 3 Eco-Score B
VEGGIE FLOUR PITA CRACKERS Mediterranean Herb
Simple Mills
D NOVA 3 Eco-Score B
King Size Milk Chocolate Peanut Butter Cups
Reese's
E NOVA 4
Lightly Peppered Turkey Stick
New Primal
D NOVA 3
Double Layered Strawberry Chocolate and Milk Chocolate
Beryl's
E NOVA 4
Peanut Butter Chocolate Chip Vegan Cookies
Maxine's Heavenly Vegan Cookies
D NOVA 4 Eco-Score D
White Fudge Covered Pretzels
Flipz
E NOVA 4
BIG 100 SUPER COOKIE CRUNCH
MET-RX
E NOVA 4
Oat Bites
Treasure Mills
C NOVA 4 Eco-Score C