Barcode: 5054781763482
Grated Cheddar Alternative
by Asda
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
vegetarian
vegan
calcium source
no milk
no soy
the vegan society
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 285.0 kcal |
| Fat | 21.0 g |
| of which saturated | 18.0 g |
| Carbohydrates | 21.0 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | 5.1 g |
| Proteins | 0.5 g |
| Salt | 1.7 g |
Ingredients
Water, Coconut Oil (21%), Modified Potato Starch, Maize Starch, Gluten Free _Oat_ Fibre, Modified Maize Starch, Thickeners (Carrageenan, Guar Gum), Salt, Yeast Extract, Calcium Citrate, Flavouring, Acidity Regulators (Lactic Acid, Sodium Lactate), Colour (Carotenes).
Allergens
gluten
Additives
e160a
e270
e325
e407
e412
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Betsy's Best, Gourmet Seed Butter
Healthy Concepts Food Company Llc
C NOVA 4
Organic coriander
A NOVA 1
Original organic granola
Back Roads Granola
D NOVA 3
Just oats
Back Roads Food Company Llc, Back Roads Granola
A NOVA 1
Organic ground black pepper
A NOVA 1
Orange juice beverage
D NOVA 4
Gourmet almond butter with chia seeds, cinnamon
B NOVA 4
Vegetables rancheros
Cleverfoodies
A NOVA 3
Leafy greens vegetables
Cleverfoodies
A NOVA 3
Small-batch simmered vegetables
Cleverfoodies
A NOVA 3
Gourmet cashew butter with chia seeds, cardamom
C NOVA 2
Orange juice beverage
D NOVA 4