Barcode: 5000129290820
Grated Cheddar & Red Leicester
by Co Op
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 396.0 kcal |
| Fat | 31.0 g |
| of which saturated | 19.0 g |
| Carbohydrates | 5.3 g |
| of which sugars | 0.5 g |
| Fiber | 0.5 g |
| Proteins | 23.0 g |
| Salt | 1.6 g |
Ingredients
Grated Vegetarian Coloured Cheddar Cheese (Milk) (66%) (contains Colour (Beta-carotene)), Grated Vegetarian Red Leicester Cheese (Milk) (33%) (contains Colour (Beta-carotene)), Potato Starch.
Allergens
milk
Additives
e160a
e160ai
Related Products in Dairies
Unsalted Butter
Hillandale Farms
E NOVA 4
Crumbled Blue Cheese
Hillandale Farms
E NOVA 4
Bavarian Smoked Cheese
Marks & Spencer
E NOVA 4
Sharp cheddar-style shreds
E NOVA 4
Cheese Crumbles Gorgonzola
Hillandale Farms
E NOVA 4
Best Spanish Cheese
Jerusalem World
D NOVA 3
Bread Pudding
Mam Papaul’s
E NOVA 4
cheese
D NOVA 3
Iighter soft cheese
Marks And Spencer
C
Extra thin slices sharp cheddar cheese
D NOVA 4
Italian Breaded Mozzarella Sticks
Macabee Foods
D NOVA 4
Stars, 100% natural mild cheddar cheese
Stars
D NOVA 4