Barcode: 5052449516029
Grated Hard Cheese
by Asda
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
no artificial colors
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 509.0 kcal |
| Fat | 36.0 g |
| of which saturated | 21.0 g |
| Carbohydrates | 3.1 g |
| of which sugars | 2.5 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 43.0 g |
| Salt | 1.9 g |
Ingredients
medium fat hard cheese [medium fat hard cheese (unpasteurised milk), preservative (egg lysozyme)]. allergy advice! for allergens, see ingredients in bold. no artificial colours, flavours or hydrogenated fat. storage: store in a cool, dry place out of direct sunlight.
Additives
e1105
Related Products in Dairies
Lait pour nourrissons en poudre
Modilac
NOVA 4
Modilac expert riz (6-12 mois)
Modilac
NOVA 4
Modilac Bio 2
Modilac
NOVA 4
Brie de Meaux
Service compris
D NOVA 3
brie
la duchesse
D
Lait poudre nourrissant Oéba
Modilac
NOVA 4
Modilac Expert Riz Croissance 3
Modilac
NOVA 4
Lait bébé en poudre bio 10 à 36 mois
Modilac
NOVA 4
Bouchon apéro´chévre
Le pélisson
D
Meule du Besac (34 % MG)
Centurion Fromagers
D NOVA 3
Sechon de chèvre au lait thermisé
D NOVA 3
Yaourt au lait de brebis
Les Paulinetoises
A NOVA 1