Barcode: 0011150083508
Green Enchilada Sauce
by Roundy's
Nutri-Score
A
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 22.2 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 5.6 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
WATER, GREEN CHILI PEPPERS, GREEN BELL PEPPERS, JALAPENO PEPPERS, MODIFIED FOOD STARCH, SALT, GARLIC POWDER, ONION POWDER, CHICKEN BOUILLON (SALT, SUGAR, CHICKEN FAT, MONOSODIUM GLUTAMATE, SPICE) XANTHAN GUM, CITRIC ACID.
Additives
e330
e415
e621
Related Products in Undefined
Complete Pancake Mix
Meijer
E NOVA 4
Real Bacon Bits
Hormel, Hormel Foods Llc
E NOVA 4
Mega Smoked Ham & Cheese Sandwich on Classic White Bread
Market Sandwich
D NOVA 4
Unroll And Bake Pie Crusts
Kroger
E NOVA 4
Country Style Baked Beans
Bush's Best
C NOVA 4
Shredded Mild Cheddar Cheese
Food Lion, Food Town Stores Inc.
E NOVA 4
White Enriched Bread
Signature Kitchens, Safeway Inc.
C NOVA 4
Margarine
Land O Lakes
E NOVA 4
Sliced Pears
Del Monte Foods.
A NOVA 4
Unsweetened Applesauce
Simple Truth Organic
B NOVA 1
Pancake & Waffle Mix
Food Town Stores Inc.
NOVA 3
Rice Pasta with Dried Cheddar Cheese
Annie's
D NOVA 4