Barcode: 0771047597371
Green Frogs
by huer
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
no nuts
no peanuts
no soy
without addition of dairy products
Categories
Available in
canada
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 350.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 75.0 g |
| of which sugars | 50.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 7.5 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Sugars (glucose syrup, sugar), Water, Gelatin, Citric acid, Malic acid, Tartaric acid, Artificial flavours, Carnauba wax, Titanium dioxide, Tartrazine, Brilliant blue FCF.
Additives
e102
e133
e171
e296
e330
e334
e428
e903
Related Products in Snacks
Biscuits ténébrions amande chocolat
Micronutris
E
Pop Corn Thé Vert Matcha Caramel Beurre Salé
Maison Gramm's
E NOVA 4
Navettes au chocolat
Les Délices du Rougier
A NOVA 3
Crackers aux insectes entiers
Micronutris
E NOVA 3
Carrés De Chocolat Praliné Aux Ténébrions Bio & Naturellement Sans Gluten
Micronutris
E NOVA 4
Crackers aux insectes entiers
Micronutris
E
Barre énergétique Fruits Et Chocolat Aux Insectes Bio
Le moulin du pivert
Madeleines au jus de citron frais bio
La Madeleine de Proust
E NOVA 4
Framboises Chocolat Noir
Gramm's, Maison Gramm's
E NOVA 4
Chocolat Noir Ténébrio
Micronutris
D NOVA 3
Microdélices Apéro Barbecue
Micronutris
E NOVA 4
The french pop corn (chocolat au lait)
Maison Gramm’s
E NOVA 4