Barcode: 7315200590941
Green Garlic
by Caj p
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
vegan
Categories
Available in
sweden
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 586.0 kcal |
| Fat | 65.0 g |
| of which saturated | 4.6 g |
| Carbohydrates | 2.2 g |
| of which sugars | 1.1 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.2 g |
| Salt | 1.2 g |
Ingredients
Rapsolja, vatten/vann, vitvinsvinäger/hvitvinseddik, salt, citronjuice, socker/suker stabiliseringsmedel (E1450, E415), lök, senap/sennep, naturliga aromer, vitiök 0,15%, koriander, konserveringsmedel (E202), dragon/estragon, oregano, färgämne (spirulina, safflor)
Additives
e1450
e202
e415
Related Products in Condiments
Italian style panko crispy bread crumbs, italian style
E NOVA 4
Green enchilada sauce
C NOVA 4
Red enchilada sauce
C NOVA 4
Sweet & sour sauce
D NOVA 4
Red enchilada sauce
C NOVA 4
Dried Cranberries & Honey Roasted Pecans Salad Topper
D NOVA 4
Turkey gravy mix, turkey
NOVA 4
Dried cranberries & glazed walnuts salad topper
Essential Everyday
E NOVA 4
Roasted garlic creamy sandwich spread, roasted garlic
C NOVA 4
Red enchilada sauce
C NOVA 4
Red enchilada sauce
C NOVA 4
Sriracha mustard, sriracha
E NOVA 3