Barcode: 4056489221968
Green Gennius
by Naturis
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 1
Labels
vegetarian
vegan
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 40.0 kcal |
| Fat | 0.5 g |
| of which saturated | 0.1 g |
| Carbohydrates | 9.5 g |
| of which sugars | 8.5 g |
| Fiber | 0.5 g |
| Proteins | 0.5 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
80% Apple Juice (Apple Juice, Acidity Regulator: Ascorbic Acid), 13% Pear Purée, 6% Cucumber Juice (Cucumber Juice, Concentrated Lemon Juice), Lime Juice (0.7%), Ginger Extract, Matcha Tea Extract (0.05%) Plant Concentrates (Safflower, Spirulina), Plant Extracts (Burdock, Cinnamon, Coriander Seeds, Dandelion Root, Fennel Seed, Liquorice Root, Turmeric Root, Acidity Regulator: Citric Acid), Vitamin Blend (Thiamin, Riboflavin, Niacin, B6, C, E).
Additives
e300
e330
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
tofu untable
gutbio
C NOVA 4
Amazake, chocolate almond rice shake
Grainaissance Inc.
E NOVA 4
Fattoria fresca, crushed tomatoes
B NOVA 1
Bourbon Creams
Sainsbury's
E NOVA 4
Roasted & Salted Sunflower Kernels & Pepitas
Good Sense®
B NOVA 3
Dietary snack mix
Good Sense
D NOVA 3
Crushed tomatoes with basil
B&G Foods North America Inc.
A NOVA 3
Organic Houmous ~ With added extra virgin olive oil
Marks & Spencer
C NOVA 3
Mt. diablo, green beans, short cut
Mt. Diablo
A NOVA 3
Organic Roasted & Salted Sunflower Kernels
Good Sense
B NOVA 3
Gimme Green With Spirulina, Blue Green Algae And Nutritious Grasses
Grainaissance Inc.
E NOVA 4
Garlic Stuffed Halkidi Olives
By Sainsbury's
D NOVA 3