Barcode: 9339687106080
Green Goodness Salad Kit
by Woolworths
Nutri-Score
A
Processing
NOVA 4
Labels
health star rating
health star rating 4
Categories
Available in
australia
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 175.0 kcal |
| Fat | 12.4 g |
| of which saturated | 1.3 g |
| Carbohydrates | 8.9 g |
| of which sugars | 6.9 g |
| Fiber | 3.6 g |
| Proteins | 5.4 g |
| Salt | 0.3 g |
Ingredients
Wombok (20%), Lemon & Thyme Vinaigrette (16%) (Canola Oil, Water, Vinegar, Sugar, Salt, Dijon Mustard, Concentrated Lemon Juice (1.2%), Maize Starch, Thyme (0.4%), Garlic Powder, Stabilisers Serving Size: 240g Xanthan Gum, Guar Gum), Onion Powder, Turmeric), Broccoli (15%), Serving Size: 240g Edamame Beans (Soy) (10%), Sunflower Seeds (10%), Cabbage (9%). XDI* Per Quantity Cranberry (8%) (Cranberry (54%), Sugar, Sunflower Oil). Corn (7%) (Corn, Serving Per 100g Water, Sugar, Salt), Kale (4%). By 1890kJ 22% (451Cal) n 11.6g 23% otal 32.3g 46% rated 3.0g 13%
Allergens
mustard
soybeans
Additives
e412
e415
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Velouté aux Panais & courgettes
Carrefour
C NOVA 4
Espárragos Verdes
Carrefour
A NOVA 3
Espárragos blancos Gruesos
Carrefour
B NOVA 1
Houmous
Carrefour
C NOVA 3
Crozets de Savoie
Reflets De France
A NOVA 3
Squiiiz confiture de cassis
Carrefour
C NOVA 4
Guacamole extra
Carrefour
B NOVA 4
Inde Malabar
Carrefour
B
Asperges blanches
Carrefour
A NOVA 3
Squiiiz confiture de fraise
Carrefour
D NOVA 4
Squiiiz confiture d'abricot
Carrefour
D NOVA 4
Tartine Croustillante Seigle Complet
Carrefour
A NOVA 3