Barcode: 0885285444448
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 18.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 7.1 g |
| of which sugars | 3.6 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 1.3 g |
Ingredients
Fresh tomatillos, fresh onions, diced green chilies (green chilies, water, salt, citric acid), fresh pepper variety, fresh cilantro, fresh garlic, diced jalapeno peppers (jalapeno peppers, water, citric acid, salt, sodium chloride), tomato sauce (tomato puree (water, tomato paste), water, less than 2% salt, citric acid, spices, tomato fiber, natural flavor), salt, fresh lime juice, organic apple cider vinegar.
Additives
e330
Related Products in Condiments
Weitai, Soy Sauce
Familiar Foods Inc.
E NOVA 3
Adobo savory sauce mix
Mama, Marigold Manufacturing Corporation
E NOVA 4
Fiery hot habanero pepper sauce
B NOVA 3
Mama Sita - Caldereta Mix
Mama, Mama Sita's
E NOVA 4
Original Hummus, Original
Athenos
C NOVA 4
Fiery habanero sauce
Marie Sharp's
E NOVA 3
Marie sharps orange pulp habanero hot sauce
Melinda's Limited
D NOVA 1
Mama sitas Tamarind Seasoning Mix
Mama, Marigold Manufacturing Corporation
E NOVA 4
Marie Sharp's, Smokin Marie, Smoked Habanero Sauce, Hot & Spicy
Marie Sharp's Fine Foods Ltd.
D NOVA 3
Green habanero pepper sauce
Marie Sharp's
A NOVA 3
Calhoun Bend Mill, Fish Fry Coating Mix
Calhoun Bend Mill Inc.
E NOVA 3
Mama sita's, tocino marinating mix
Mama, Marigold Manufacturing Corporation
E NOVA 3