Barcode: 0052100048208
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 417.0 kcal |
| Fat | 16.7 g |
| of which saturated | — |
| Carbohydrates | 83.3 g |
| of which sugars | 66.7 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.6 g |
Ingredients
Sugar, partially hydrogenated vegetable oil (soybean, cottonseed), water, corn syrup, modified cornstarch, salt, cornstarch, mono - and diglycerides, natural & artificial flavor, potassium sorbate (preservative), polysorbate 60, citric acid acid, yellow 5 lake, blue 1 lake.
Additives
e102
e133
e202
e435
e471
Related Products in Baking Decorations
Maraschino cherries
C NOVA 4
Market pantry, semi-sweet chocolate morsels
Market Pantry
E NOVA 4
Cherry man, jumbo topping cherries
Cherry Man
C NOVA 4
Maraschino cherries with stems
C NOVA 4
Cake mate, sprinkles decor, chocolate
Cake Mate
NOVA 4
Maraschino cherries without stems
C NOVA 4
Dark chocolate chunks
Simply Balanced
D NOVA 3
Maraschino cherries
C NOVA 4
Green sugar crystals
Cake Mate
E NOVA 4
Semi-sweet chocolate chips
E NOVA 3
Reese's, peanut butter topping
Reese's
E NOVA 3
Betty crocker, decorating icing purple
NOVA 4