Barcode: 00587723
Green Jackfruit in Brine
by Trader Joe’s
Nutri-Score
A
Processing
NOVA 3
Labels
vegetarian
vegan
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 28.6 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | — |
| Carbohydrates | 6.4 g |
| of which sugars | 0.7 g |
| Fiber | 5.0 g |
| Proteins | 1.4 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
JACKFRUIT, WATER, SALT, CITRIC ACID.
Additives
e330
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Piselli extrafini
Bontà dell'Orto
A NOVA 4
lasagne all'uovo
Todis
NOVA 4
Mini Linguette Flatbread
Casa Vecchio Mulino
D NOVA 3
Pasta Sole Gragnano
Todis
A NOVA 1
O sole di gragnano
Todis
A NOVA 1
Semola
Todis
A NOVA 1
Casa vecchio mulino, mini linguette flatbread
Casa Vecchio Mulino
D NOVA 3
Cereal Flakes
Todis
C NOVA 3
Cetriolini
Todis
A NOVA 3
aceto di vino bianco
Viander
NOVA 2
Frutta e fibre
Todis
D NOVA 4
Walnuts
Natural Grocers
B NOVA 1