Barcode: 5000116108428
green medley
by BirdsEye
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 3
Labels
vegetarian
Categories
Available in
france, united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 73.0 kcal |
| Fat | 3.7 g |
| of which saturated | 2.3 g |
| Carbohydrates | 4.9 g |
| of which sugars | 3.1 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 3.0 g |
| Salt | 0.3 g |
Ingredients
OUR INGREDIENTS... Mixed Vegetables (94%) (Green Beans, Peas, Broccoli, Mangetout or Sugar Snap Peas*), Butter (MILK), Chives, Rice Starch, Salt, Garlic Powder, Thyme, Black Pepper. For allergens see ingredients in CAPITAL LETTERS. This pack contains 2 portions.
Allergens
milk
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
St Clement's & lime juice
Sainsbury's
E
Blue lake green beans
A NOVA 3
Peanut Butter
E
Natural Almonds
M&S Eat Well
A NOVA 1
Quick cooking rolled oats
Phoebe
A
Tuscan veggie sausage
A NOVA 4
Veggie Burger, Flame Broiled, Santa Fe
Sweet Earth Natural Foods
C NOVA 3
Lucky Charms
General Mills
D NOVA 4
General mills, cereal, cinnamon toast crunch
D NOVA 4
Sweet earth hickory & sage benevolent bacon
Sweet Earth Natural Foods
E NOVA 3
Yankee
C NOVA 3
Nature valley, crunchy granola, oats n' dark chocolate
D NOVA 4