Barcode: 7610227920918
Green Mointain Burger
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
source of fibre
source of proteins
vegan
high proteins
Categories
Available in
germany, switzerland
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 208.0 kcal |
| Fat | 11.0 g |
| of which saturated | 8.7 g |
| Carbohydrates | 7.2 g |
| of which sugars | 2.5 g |
| Fiber | 4.1 g |
| Proteins | 18.0 g |
| Salt | 1.7 g |
Ingredients
Wasser, texturiertes Erbsenprotein 16%, Kokosfett 11%, Erbsenprotein 3,5%, Weizengluten, Verdickungsmittel Methylcellulose, Inulin, Aroma, Erbsenmehl, färbendes Randensaftkonzentrat, Branntweinessig, fermentiertes Zwiebelextrakt, Speisesalz, Leinmehl, Gewürze, färbendes Färberdistelkonzentrat, Säuerungsmittel Milchsäure, Gerstenmalzextrakt, Vitamin B12.
Allergens
gluten
Additives
e270
e461
Related Products in Sandwiches
Wawa, Pepperoni Pizza Hoagie, Junior
Wawa
E
Jersey Mike's Subs, #3 American Classic On Flour Tortilla Wrap
Jersey Mike's Subs
B
Subway, Tuna, 6 In
Subway
B
Jersey Mike's Subs, Buffalo Steak Cheesesteak On Wheat Regular
Jersey Mike's Subs
B
Grillburger
Vomar
D NOVA 4
Wawa, Chicken Club Flatbread, Whole
Wawa
E
Whataburger, Sweet & Spicy Bacon Burger Jr
Whataburger
C
Dunkin' Donuts, Double Sausage Breakfast Sandwich
Dunkin' Donuts
E
Whataburger, Chicken Fajita Taco Whatameal
Whataburger
A
White Castle, Bacon & Cheddar Grilled Chicken Slider
White Castle
D
Culver's, Swiss ButterBurger, Double
Culver's
E
Yard House, Kurobuta Pork Burger
Yard House
E