Barcode: 00335072
Green Olives
by Sainsbury’s
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 3
Labels
vegetarian
vegan
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 164.0 kcal |
| Fat | 16.2 g |
| of which saturated | 2.5 g |
| Carbohydrates | 2.1 g |
| of which sugars | 0.5 g |
| Fiber | 2.3 g |
| Proteins | 1.3 g |
| Salt | 2.7 g |
Ingredients
Green Olives (95%) (Green Olives, Salt, Acidity Regulators: Citric Acid, Lactic Acid; Antioxidant: Ascorbic Acid), Vegetable Oil (Sunflower, Rapeseed), Parsley, Basil, Garlic, Acidity Regulator: Citric Acid.
Additives
e270
e300
e330
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Studentenfutter - Classic
Aldi, Farmer naturals, Märsch
D NOVA 3 Eco-Score D
Pinienkerne
rewe beste wahl
A NOVA 1 Eco-Score E
Bio-Streichcreme Tomate, Paprika, Beluga-Linse
Rewe, Rewe Bio+vegan
C NOVA 4
Walnüsse
Rewe
A NOVA 1 Eco-Score D
Pinienkerne
ja!
A NOVA 1 Eco-Score E
Huile d'Olive Vierge Extra
Baghlia
Eco-Score D
Cup Noodles Chicken Flavor
Nissin
NOVA 4 Eco-Score B
White bread
no name
C
Amandes
Seeberger
B NOVA 1 Eco-Score E
Honey Gold Bite-Size Potatoes
Tasteful Selections
NOVA 1
Nut & fruit mix classic
Alesto, Lidl
D NOVA 1 Eco-Score D
Penne Rigate
Panzani
A NOVA 1