Barcode: 25414813
Green pitted olives
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 3
Categories
Available in
france, spain, united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 126.0 kcal |
| Fat | 12.0 g |
| of which saturated | 2.1 g |
| Carbohydrates | 0.5 g |
| of which sugars | 0.5 g |
| Fiber | 4.0 g |
| Proteins | 0.9 g |
| Salt | 3.5 g |
Ingredients
Green Olives, Water, Salt, Acidity Regulator: Citric Acid, Antioxidant: Ascorbic Acid.
Additives
e300
e330
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Farina di segale macinata a pietra
A NOVA 1
Diced peaches yellow cling peaches in light syrup
B NOVA 4
Mandarin oranges
B NOVA 3
Diced Pears
Market Pantry
A NOVA 4
Diced peaches
A NOVA 4
Diced pears bartlett pears packed in light syrup
B NOVA 3
Spécialité de pommes et châtaignes
Le Fromager Des Halles
C NOVA 4
Pineapple tidbits in lightly sweetened pineapple juice
B NOVA 1
Mandarin oranges cups of whole fruit segments packed in light syrup
Market Pantry
B NOVA 3
Cherry mixed fruit
C NOVA 4
Mandarin oranges
A NOVA 4
Friarielli
Di Cerbo
C NOVA 3