Barcode: 4056489517986
Green Pouch organic
by lupilu
Processing
NOVA 1
Labels
no gluten
vegetarian
vegan
no added sugar
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 66.0 kcal |
| Fat | 0.5 g |
| of which saturated | 0.1 g |
| Carbohydrates | 14.0 g |
| of which sugars | 13.0 g |
| Fiber | 1.8 g |
| Proteins | 0.5 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Ingredients 59% Apple Purée*, 20% Banana Purée*, 15% Pear Purée*, 6% Kiwi Purée*, Concentrated Lemon Juice*. *Organic ingredients. Contains naturally occurring sugars.
Related Products in Baby Foods
Mushies
Baby Gourmet
NOVA 3
Mushies Banana beetberry
Baby Gourmet
NOVA 4
Ragoût D'automne Au Boeuf, Aux Poires Et à La Citrouille
Baby Gourmet
NOVA 1
Finger foods
Baby Gourmet
NOVA 4
Belov gruau pomme cannelle
Belov
NOVA 1
Soupe minestrone au poulet
Baby Gourmet
NOVA 1
Apple sweet potato & berries
Dary Gourmet
NOVA 1
Bright Blends
Little Gourmet
NOVA 1
B Poulet Au Maïs Sucré Et Aux Haricots Noirs Avec Quinoa
Baby Gourmet
NOVA 1
Poulet et fruits avec riz brun
Baby Gourmet
NOVA 1
Gerber organic for baby
Nestle nutrition
NOVA 1
Juicy pear & garden greens
Baby Gourmet
NOVA 1