Barcode: 27057698
Green Sour
by Fresh life
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
excessive consumption can have laxative effects
Categories
Available in
belgium, france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 249.0 kcal |
| Fat | 0.7 g |
| of which saturated | 0.7 g |
| Carbohydrates | 94.0 g |
| of which sugars | 0.5 g |
| Fiber | 0.5 g |
| Proteins | 0.5 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
sweeteners (sorbitol, aspartame), acidifier (citric acid), flavors, anti-caking agent (magnesium salts of fatty acids), vegetable oils (palm, coconut), pink grapefruit powder, contains a source of phenylalalnine, excessive consumption can have laxative effects,
Additives
e330
e420
e470b
e951
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Dried Mangos
Steve's Paleogoods
D NOVA 1
Grapeseed oil
B
Dried Cranberries
Steve's Paleogoods
D NOVA 1
Bodyarmor Lyte Blueberry Pomegranate
BodyArmor
NOVA 4
Paleokrunch grainless granola cereal original
Steve's Paleogoods
D NOVA 3
The classic a premium craft cocktail mixer
Tea Lab Llc
NOVA 3
Avocado oil
B NOVA 2
Organic Brown Flax Seed
Paul Anderson Consulting Llc
A NOVA 1
Tropical grainless granola
Steve's Paleokrunch
D NOVA 3
Cinnamon paleokrunch grainless granola
Steve's Paleogoods
D NOVA 3
Steves Paleogoods 7.5 Ounce Nut Free Paleo Krunch Cereal
D NOVA 3
Pride Of The Prairie, Golden Omega Flax Seed
Paul Anderson Consulting Llc
A NOVA 1