Barcode: 4000194332075
Green Star White Cocoa
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
organic
vegetarian
eu organic
non eu agriculture
vegan
de oko 001
eu agriculture
eu non eu agriculture
green dot
free from animal products
i m vegan
your choice
Categories
Available in
sweden
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 552.0 kcal |
| Fat | 31.0 g |
| of which saturated | 17.0 g |
| Carbohydrates | 64.0 g |
| of which sugars | 38.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 4.0 g |
| Salt | 0.2 g |
Ingredients
organic sugar, organic rice powder (organic dried rice syrup, organic rice starch, organic rice flour) 28%, organic cocoa butter 27%, organic rice starch 5%, organic _almond_ paste 5%, organic natural vanilla flavor, emulsifier: lecithin (from _soya_), table salt, organic cocoa mass
Allergens
nuts
soybeans
Additives
e322
e322i
Related Products in Snacks
White cheddar popcorn
E NOVA 4
Sandwich crackers
E NOVA 4
Tortilla Chips 100% White Corn
Kroger
D
Kroger, sandwich crackers, peanut butter & cheese, peanut butter & cheese
Kroger, The Kroger Co.
E NOVA 4
Peanut Butter filled pretzels
Kroger
D NOVA 3
Mint Double Filled Kaleidos
Kroger
E NOVA 4
Sandwich cracker
Kroger
E NOVA 4
Tortilla chips
Kroger
D NOVA 3
Corn chips
Kroger
E NOVA 3
Kroger, mini twist pretzels haus
Kroger
D NOVA 3
Kroger, pretzels haus stick
Kroger
D NOVA 3
Kroger, sandwich crackers, peanut butter
Kroger
E NOVA 4