Barcode: 0613008758912
Green tea fruit snacks
by Arizona
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
no preservatives
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 333.3 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 76.7 g |
| of which sugars | 50.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 3.3 g |
| Salt | — |
Ingredients
PEAR JUICE FROM FRUIT JUICES CONCENTRATE, GLUCOSE SYRUP, SUGAR, MODIFIED FOOD STARCH (CORN), GELATIN, DEXTROSE, CORN SYRUP, CITRIC ACID, GREEN TEA EXTRACT, NATURAL FLAVORS, VEGETABLE JUICE FOR COLOR, ELDERBERRY JUICE FOR COLOR, SPIRULINA, TURMERIC, COLOR PAPRIKA, LESS THAN 2% OF: CARNAUBA WAX.
Additives
e330
e428
e903
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Reese's Puffs Bats Cereal
E NOVA 4
Toast crunch sugar cookie sweetened whole wheat and rice cereal
E NOVA 4
Lucky Charms
General Mills
D NOVA 4
Sugar Cookie Toast Crunch Cereal
E NOVA 4
Nature Valley Protein Salted Caramel Dark Chocolate
Nature Valley
E NOVA 4
Reese's Puffs Treats
Reese's
E NOVA 4
Puffs sweet & crunchy corn puffs
General Mills
E NOVA 4
Frosted Toasted Oat Cereal With Marshmallows
General mills
D NOVA 4
Churros cinnamon toast crunch breakfast cereal imp
General Mills
NOVA 4
Churros Cinnamon Toast Crunch Cereal
D NOVA 4
Cinnamon Roll Creme Filled Sweetened Wheat Cereal, Cinnamon
Pillsbury
E NOVA 4
Nature Valley Cranberry Raisin Almond Fruit & Nut Granola
D NOVA 4