Barcode: 25111231
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 109.0 kcal |
| Fat | 7.9 g |
| of which saturated | 0.6 g |
| Carbohydrates | 7.5 g |
| of which sugars | 4.2 g |
| Fiber | 1.3 g |
| Proteins | 1.3 g |
| Salt | 1.1 g |
Ingredients
Water, Rapeseed Oil, MINCED LEMONGRASS (6%), Garlic Purée, Fish Sauce (Anchovy Extract (Fish), Salt, Sugar, Water), Green Peppers, GREEN BIRDS EYE CHILLI (5%), Modified Maize Starch, Sugar, THAI BASIL (2.5%), Minced Galangal, KAFFIR LIME LEAVES (2%), CORIANDER LEAF (1%), Ground Coriander, Ground Cumin, Acidity Regulator. Citric Acid; Salt, Ground Cardamom, Colour: Chlorophyllins.
Allergens
fish
Additives
e140
e140ii
e330
Related Products in Condiments
Dijon Senf
Maille,GB Foods
E NOVA 3
Salsa di Soia
Kikkoman
E NOVA 3
Ketchup
Hacendado
D NOVA 4 Eco-Score B
Sweet & Spicy Barbecue Sauce
Kraft
C NOVA 4 Eco-Score B
Tomato Ketchup
Heinz
D NOVA 3 Eco-Score A
Sojasauce
Kikkoman
E NOVA 3
Tomato Ketchup
Haugen - gruppen as,Heinz
D NOVA 3 Eco-Score A
Sriracha Sauce Hot Chilli Sauce
Go-Tan
E
Tomato Ketchup
Kania,Lidl
D NOVA 4 Eco-Score A
Amora Mayonnaise De Dijon Flacon Souple 235g
Amora, Unilever
C NOVA 4 Eco-Score D
Vinegar apple cider imp
Heinz
Eco-Score A
Ketchup 5 Ingrédients
Amora
C NOVA 3 Eco-Score A