Barcode: 50726837
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 109.0 kcal |
| Fat | 11.8 g |
| of which saturated | 0.6 g |
| Carbohydrates | 6.2 g |
| of which sugars | 2.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 2.9 g |
| Salt | 1.6 g |
Ingredients
Green Chilli (27%), Water, Lemongrass, Rapeseeu OIl, Onion, Fish Sauce (Anchovy Extract (Fish). Salt, Sugar), Garlic. Coriander Leaf, Lime Leaves, Ground Coriander. Lime Juice Concentrate (Lime Juice, Preservative: Sodium Metabisulphite), Ginger, Spirit Vinegar. Cornflour,
Allergens
fish
Additives
e223
Related Products in Condiments
Hot & cosmic cocktail sauce
D NOVA 4
HUMMOS with Roasted Red Peppers
ABRAHAM'S
NOVA 3
Hummos with roasted garlic
Abraham’s
A NOVA 3
Eggplant dip
A NOVA 4
Pike Pier Fisherman, Alder Smoked Walla Walla Onion Tartar Sauce
Market Naturals
E NOVA 4
Cran-Raspberry, Cranberry Sauce
Ocean Spray, Ocean Spray Cranberries Inc.
C NOVA 4
Whole Berry Cranberry Sauce
Ocean Spray
C NOVA 4
Tasty Tartar Sauce
Captain Toady's
E NOVA 4
Traditional style hummos
Abraham’s
A NOVA 3
Green olives & herbs
A NOVA 3
Traditional style hummos
A NOVA 3
Sweet N' Sour Sauce
Chun's
D NOVA 4