Barcode: 5000169624562
Green Tikka Masala Paste
by Waitrose
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 230.0 kcal |
| Fat | 18.2 g |
| of which saturated | 2.9 g |
| Carbohydrates | 11.2 g |
| of which sugars | 8.0 g |
| Fiber | 4.8 g |
| Proteins | 3.0 g |
| Salt | 2.3 g |
Ingredients
Rapeseed oil, onion (14%), ginger purée (12%), garlic purée (12%), water, coriander leaf (11%), sugar, cumin powder, desiccated coconut, salt, coriander seeds, concentrated lemon juice, turmeric powder, fenugreek powder, acid (citric acid), roasted cumin seeds, roasted coriander seeds, curry leaves, ground cinnamon, black pepper, chilli powder, garlic powder, stabiliser (guar gum), ginger, caraway, mint oil, colour (copper complexes of chlorophyllins), onion powder.
Additives
e141
e141ii
e330
e412
Related Products in Condiments
Chobani, meze greek yogurt dip, chili lime, chili lime
Chobani, Chobani Inc.
C NOVA 4
Meze dip three-pepper salasa
Chobani, Chobani Llc.
C NOVA 4
Seasoned Coating Mix
Acacia Spice Company Inc.
E NOVA 3
Himalayan chef, himalayan pink salt grinder
Himalayan Chef, Wbm Llc
Chobani, meze yogurt dip, roasted red pepper
Chobani, Chobani Inc.
C NOVA 4
Barbecue sauce
D NOVA 4
Seafood Seasoning
Watkins
E NOVA 3
Chobani, meze yogurt dip, smoked onion parmesan
Chobani, Chobani Inc.
C NOVA 4
Chobani, meze yogurt dip, tzatziki
Chobani,Chobani Inc.
B NOVA 4
Garlic Sea Salt
Watkins
E NOVA 3
Guacamole
C NOVA 3
Pizza & Pasta Seasoning
Watkins
E NOVA 3