Barcode: 4088600099811
Greenvale
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
sustainable
sustainable palm oil
roundtable on sustainable palm oil
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 535.0 kcal |
| Fat | 45.0 g |
| of which saturated | 14.0 g |
| Carbohydrates | 0.8 g |
| of which sugars | 0.5 g |
| Fiber | 0.5 g |
| Proteins | 0.5 g |
| Salt | 1.3 g |
Ingredients
water, vegetable oils in varying proportions (2996) (palm oil, rapeseed oil, sunflower oil, palm kernel oil), olive oil (219%6), salt (1%), buttermilk, emulsifier: mono-and diglycerides of fatty acids, preservative: potassium sorbate, add caad, flavouring, colour, carotenes, vitamin a, vitamin d,
Allergens
milk
Additives
e160a
e202
e471
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Curtido raw slaw, curtido
Sonoma Brinery
C NOVA 3
Pad thai
Ho-ya
NOVA 4
Kimchi
YANGBAN
A NOVA 4
Cherrish, non carbonated juice, montmorency tart cherry
Cherrish
E NOVA 4
Gourmet granola essentiel
Fourmi bionique
C
Cherry
E
Seasoned lavered seaweed
E
RAW SAUERKRAUT
SONOMA BRINERY
B NOVA 3
Gourmet granola
Fourmi bionique
C
Flocons d'avoine complète biologique
Crownfield
A NOVA 1
Golden Chicken Flavored Ramen
HO-YA
NOVA 4
Pho
Ho-ya
E NOVA 4