Barcode: 20261351
Grenada
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
fair trade
fairtrade international
no artificial flavors
max havelaar
Available in
germany, united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 600.0 kcal |
| Fat | 40.0 g |
| of which saturated | 26.7 g |
| Carbohydrates | 46.7 g |
| of which sugars | 40.0 g |
| Fiber | 3.3 g |
| Proteins | 6.7 g |
| Salt | 0.2 g |
Ingredients
sugar, cocoa mass, cocoa butter, whole milk powder, cream powder, emulsifier: lecithins (soy), vanilla extract, may contain traces of nuts,
Allergens
soybeans
Additives
e322
Related Products in Snacks
Löffelei - Milchcreme
Aldi, Argenta Schokoladenmanufaktur, Osterphantasie, Osterphantasie Aldi
E NOVA 4
Edelmarzipan Pasteten-Eier Ananas
Aldi,Osterphantasie
E NOVA 4
Noisettes pralinées
Château
E NOVA 4
Choco love
Choceur
E NOVA 4
Frühlingsgelee
Aldi,Osterphantasie
E NOVA 4
Frühlingsmandeln Kokos
Rübezahl Schokoladen
E NOVA 4
Fondant-Hasen mit Zartbitterschokolade
Osterphantasie
E NOVA 4
After Eight
Aldi, Chateau, Delitzscher Schokoladenfabrik
E NOVA 4
Schweizer Bio-Alpenvollmilchschokolade
Fair
E NOVA 3
Schweizer Bio-Bitterschokolade
FAIR
E NOVA 3
Choco-Minis - Schäfchen
Aldi,Osterphantasie,Rübezahl Schokoladen
E NOVA 4
Mandel Pralinen
Château
E NOVA 4