Barcode: 29193585
Halloumi Fries
by M&S Food
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 319.0 kcal |
| Fat | 19.4 g |
| of which saturated | 8.4 g |
| Carbohydrates | 22.6 g |
| of which sugars | 9.1 g |
| Fiber | 0.8 g |
| Proteins | 13.1 g |
| Salt | 2.1 g |
Ingredients
Halloumi Cheese (Milk) (55%) · Sweet Chilli Sauce (16%) · Wheatflour (contains Gluten, Calcium Carbonate, Iron, Niacin, Thiamin) · Water · Vegetable Oil (rapeseed and sunflower) · Salt · Yeast · Wheat Gluten · Stabilizer: Methyl Cellulose · Cornflour · Rice Flour · Wheat Starch (contains Gluten) · Ground Paprika · Dried Egg · Dried Mint. Sweet Chilli Sauce contains Sugar, Water, Red Chilli Puree, Vinegar, Garlic, Cornflour, Dried Red Peppers, Salt, Natural Color: Paprika Extract.
Allergens
eggs
gluten
milk
Additives
e160c
e461
Related Products in Dairies
Ripotella pizzajuusto
Kuusamon Juusto
D NOVA 3
gammaldags mjölk
Ålandsmejeriet
C NOVA 1
Mustikka-jogurtti
Koivulan
C NOVA 3
Vadelma-Jogurtti
Koivulan
C NOVA 3
Juustoleipä
Erätuli, Hiillos
C
Vapaan lehmän täysmaito
Valio
C NOVA 1
Valio Luomu™ kevytmaito
Valio
B NOVA 1
Yaourt au lait de chèvre
Paturages
B NOVA 3
Pasha
Arctic Milk
C NOVA 4
Kevytviiliä Suomesta
Arla
B NOVA 1
Helmjölk
Ålandsmejeriet
B NOVA 1
AB Luonnonjogurtti 2,3%
Ålands Mejeriet
B NOVA 1