Barcode: 29435906
Halloumi in Blankets
by M&S Food
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 320.0 kcal |
| Fat | 26.6 g |
| of which saturated | 13.0 g |
| Carbohydrates | 4.3 g |
| of which sugars | 4.3 g |
| Fiber | 0.5 g |
| Proteins | 15.7 g |
| Salt | 2.2 g |
Ingredients
Halloumi Cheese (Milk) (52%) ,Oak and Chestnut Smoked Streaky Bacon (35%) (Pork Belly (96%) , Curing Salt (Salt ,Preservative: Sodium Nitrate, Sodium Nitrite) , Sugar , Antioxidant: E301) , Hot Honey Sauce (12%) (Water , Honey , Sugar , Red Chilli Puree , Vinegar , Cornflour, Habanero Chilli Purée , Salt , Concentrated Lemon Juice , Ground Cayenne Pepper , Natural Colour: Paprika Extract) , Salt , Dried Mint
Allergens
milk
Additives
e160c
e250
e251
e301
Related Products in Dairies
Mozzarella di bufala campana DOP
Ponte Reale
C NOVA 4
Bocconcini di burrata di bufala
l'antica magnolia, ponte reale
C NOVA 4
Luxlait Tartinable
NOVA 2
French Vanilla Creamer
International Delight, Land
D NOVA 4
Vapaan lehmän rasvaton maito
Juustoportti
B NOVA 1
Greek Feta
M&S
D
Crème caramel
Bonne maman
D NOVA 3
Butterkäse cremig-mild 45% Fett i.Tr.
Netto Gutes Land
D NOVA 3
Manteca de cerdo ibérico
Hacendado
E
Authentic Smoked Cheese
NATURAL DUTCHHERO'S
D NOVA 4
Cancoillotte La belle étoile
C NOVA 3
Emmental rapé Bio
Valmartin
C NOVA 3