Barcode: 5057172726073
Halloumi popcorn bites
by Asda
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
no artificial flavors
pasteurized
new
no artificial colors
no artificial colours or flavours
no hydrogenated fats
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 306.0 kcal |
| Fat | 17.1 g |
| of which saturated | 7.7 g |
| Carbohydrates | 25.9 g |
| of which sugars | 1.8 g |
| Fiber | 2.9 g |
| Proteins | 11.8 g |
| Salt | 1.7 g |
Ingredients
Halloumi Cheese 26% (_Milk_), Greek style semi hard cheese 25% (Cheese (_Milk_), Water, Whipping Cream (_Milk_), _Milk_ Protein, Salt, Emulsifiers (Polyphosphates, Sodium Phosphates), Preservative (Potassium Sorbate)), Fortified Wheat Flour (_Wheat_ Flour, Calcium Carbonate, Iron, Niacin (B3), Thiamin (B1)), Water, _Wheat_ Starch, Cornflour, Rice Flour, Sunflower Oil, Stabiliser (Methyl Cellulose), Salt, Yeast, Paprika, Dried _Egg_.
Allergens
eggs
gluten
milk
Additives
e202
e339
e452
e461
Related Products in Dairies
Twaróg Półtłusty (Bez Laktozy)
Mlekovita
A NOVA 3 Eco-Score D
Łaciate Uht Milk 2.0% Fat 0.5 L
Łaciate,Mlekpol
B Eco-Score C
UNPASTEURISED SALTED BUTTER
Isigny Ste Mère
E NOVA 2 Eco-Score D
Honey Greek Yogurt
The Greek Gods
C NOVA 4 Eco-Score B
Capriccio di yogurt
Fattoria Scaldasole
C NOVA 4 Eco-Score B
Pure Irish Butter (salted)
Kerrygold
E Eco-Score E
String Low-Moisture Part-Skim Mozzarella Cheese
Happy farms
D NOVA 3 Eco-Score D
Phormula-1 Clear Whey Protein Isolate
1st Phorm
A NOVA 4
Muller Mix Yogurt Bora Bora 150g
Muller
C NOVA 4 Eco-Score B
Paneer
Milky Moo
C NOVA 3 Eco-Score D
Cottage cheese
Garelick farms
B NOVA 4 Eco-Score D
Total 0% with honey
FAGE
C Eco-Score B