Halloumi & Roasted pepper
by Waitrose
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 184.0 kcal |
| Fat | 15.2 g |
| of which saturated | 5.7 g |
| Carbohydrates | 7.2 g |
| of which sugars | 3.9 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 8.0 g |
| Salt | 1.3 g |
Ingredients
CHIA SEED FLATBREAD (wholemeal wheat flour, water, rapeseed oil, yeast, chia (Salvia hispanica) seeds, wheat gluten, wheat flour, fortified wheat flour (wheat flour, calcium carbonate, iron, niacin, thiamin), skimmed milk powder, salt, wheat starch, cellulose), PEA AND MINT SPREAD (peas, rapeseed oil, mint, lemon zest, salt, water, cracked black pepper, sugar, arrowroot starch, lemon juice), halloumi cheese (milk) (15%), ROASTED PEPPERS (14%) (red pepper, yellow pepper, rapeseed oil), lentils, spinach, vine ripened tomatoes, SLOW ROASTED TOMATOES (tomatoes, rapeseed oil, garlic, salt, oregano), red onion, mint, water, coriander, lemon juice from concentrate, lemon zest, flat leaf parsley, cornflour.
Allergens
Additives
Related Products in Sandwiches
Sandwich club Duo - Jambon Emmental Mayo x2 - Pain Blanc - 140g
Les Mousquetaires, Monique ranou
Cheese Burger
Jean Rozé
Cheeseburger 780g
Jean Rozé
Burger végétal sauce barbecue
Veggie Marché
CROQUE MONSIEUR Bechamel x 2
Monique ranou.
Le Charolais Burger Tradition
Jean Rozé
Le burger raclette
Intermarché, Jean Rozé
10 Mini-cheeseburgers surgelés
Monique ranou
Mini sandwich viennois jambon fromage frais - 130g
Monique ranou
Wrap Jambon brebis - 190g
Intermarché, Monique ranou
Le charolais Burger viande Charolaise sauce au poivre, 195 g
Monique ranou
Chicken Burger Mon Snack
Monique ranou