Barcode: 4061462648649
Halloumi Style Nuggets
by Crestwood
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
no artificial flavors
no artificial colors
no artificial colours or flavours
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 315.0 kcal |
| Fat | 20.3 g |
| of which saturated | 8.7 g |
| Carbohydrates | 19.0 g |
| of which sugars | 0.9 g |
| Fiber | 1.5 g |
| Proteins | 13.3 g |
| Salt | 2.5 g |
Ingredients
FULL FAT SOFT CHEESE (31%) (Cow's Milk, Dried Mint), HALLOUMI CHEESE (31%) (Cow's Milk, Goat's Milk, Sheep's Milk, Dried Mint), Wheat Flour, Rapeseed Oil, Water, Emulsifier: Methyl Cellulose; Wheat Starch, Dextrose, Salt, Potato Starch, Yeast, Bamboo Fibre, Colours: Turmeric Extract, Paprika Extract; Corn Flour, Raising Agents: Diphosphates, Sodium Carbonates.
Additives
e100
e160c
e450
e461
e500
Related Products in Dairies
Yogurt, raspberry chocolate chip
C NOVA 4
Muller corner dark chocolate cherry 5.3z
C NOVA 4
Greek Yogury
Sainsburys
C
Yogurt
Müller
C NOVA 4
Muller corner greek peach 5.3z
B NOVA 4
Lancashire
Marks & Spencer, Marks And Spencer
D NOVA 3
Meijer, yogurt, mint & chocolate chip
Muller
C NOVA 4
Muller, lowfat yogurt with graham crumble, strawberry cheesecake
Muller
C NOVA 4
Muller corner greek blueberry 5.3z
B NOVA 4
Unsalted
Fleischmann's
D NOVA 4
Muller corner greek mango 5.3z
B NOVA 4
Yogurt with strawberries and ice cream
C NOVA 4