Barcode: 20524791
Halloween chewy sweets
by LIDL
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
Categories
Available in
switzerland
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 403.0 kcal |
| Fat | 7.1 g |
| of which saturated | 3.8 g |
| Carbohydrates | 83.1 g |
| of which sugars | 60.4 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 1.4 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
sugar, glucose syrup, palm oil, gelatin, humectant sorditol, acidifier: citric acid, 1,1% concentrated fruit juice (cherry, raspberry, strawberry, orange, lemon), emulsifier: lecithin lecithin (sunflower): natural flavor, juice extract with coloring properties (turmeric extract, concentrated black carrot juice, natural flavor of citrus, natural orange flavor, concentrated plants with coloring properties (carrot, blackcurrant) correspond to 6% fruit juice,
Additives
e100
e322
e322i
e330
e428
Related Products in Snacks
Biscuit morceaux de chocolat
Big Daddy
E NOVA 4
Biscuit double chocolat
Big Daddy
E NOVA 4
Roasted, candied, yogurt & milk chocolate covered peanuts with roasted almonds and cranberries party mix
D NOVA 4
Biscuits à l'avoine
Rondeau
E NOVA 4
Snowflake Marshmallows
E NOVA 4
Roasted baru nuts supersnacks
C NOVA 3
Selected almonds
Basse Inc.
D NOVA 4
Basse, cashews, roasted and salted
Basse Inc.
E NOVA 3
Macarons chocolat
NOVA 4
Roasted, Candied, Yogurt & Milk Chocolate Covered Peanuts With Roasted Almonds And Cranberries Party Mix
D NOVA 4
Salmon stix
D NOVA 4
Sprouted & roasted pili nuts with pink himalayan salt
NOVA 3