Barcode: 0034952585810
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 310.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 69.0 g |
| of which sugars | 41.4 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 3.5 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Corn syrup, sugar, water, gelatin, citric acid, natural and artificial flavors, pectin, vegetable oil (coconut, canola) and carnauba wax (to prevent sticking), red 40, yellow 5, yellow 6, blue 1.
Additives
e102
e110
e129
e133
e330
e428
e440
e903
Related Products in Snacks
Praline Edel Zartbitter
Moser Roth
E NOVA 4
Vitalgebäck
Bio
D NOVA 4
Müsliriegel Schoko
Knusperone
D
Mousse au Chocolat Weiss
Moser Roth
E NOVA 4
Chocolat Amandes - Edel-Marzipan Vollmilch
Moser Roth
E NOVA 4
Müsliriegel ohne Zuckerzusatz - Schoko
Aldi, DE-VAU-GE, Knusperone
C NOVA 4
Müsliriegel Schoko Banane
Brüggen, Knusperone
D NOVA 4
Müsliriegel ohne Zuckerzusatz - Weiße Schoko
Aldi, DE-VAU-GE, Knusperone
C NOVA 4
Chocolate negro
Moser Roth
E NOVA 4
Smoove
Choceur
E NOVA 4
Chocolat délice
Moser Roth
E
Smoove Zarte Feinherb
Choceur
E NOVA 4