Barcode: 0021130206575
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 350.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 1.5 g |
| Carbohydrates | 75.0 g |
| of which sugars | 45.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 5.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Corn syrup (from corn), sugar (from beets), water, beef gelatin, citric acid, natural and artificial flavors (lemon, apple, strawberry, orange, pineapple, raspberry), vegetable oil (palm), carnauba wax, bees wax (to prevent sticking), artificial colors (fd&c yellow #5, fd&c blue #1, fd&c red #40, fd&c yellow #6).
Additives
e102
e110
e129
e133
e330
e428
e903
Related Products in Snacks
Shoprite, whole cashews, honey roasted
Shoprite
E NOVA 4
Shoprite, rice crisps, caramel corn
Shoprite
E NOVA 4
Shoprite, dry roasted peanuts, honey roasted
Shoprite
D NOVA 4
Shoprite, apple sauce, cinnamon
Shoprite
B NOVA 4
Shoprite, mini squares wafer with vanilla cream filling, vanilla
Shoprite
E NOVA 4
Shoprite, baked wheat snacks, snack crackers, reduced fat
Shoprite
D NOVA 4
Popped Corn Cakes, White Cheddar
Shoprite
E NOVA 4
Shoprite, organic popcorn, butter
Shoprite
D NOVA 4
Shoprite, entertainment crackers, original
Shoprite
E NOVA 4
Shoprite, microwave popcorn, butter
Shoprite
C NOVA 4
Shoprite, chewy granola bars, chocolate chips
Shoprite, Wakefern Food Corporation
D NOVA 4
Shoprite, chewy granola bars, peanut butter chocolate chip
Shoprite, Wakefern Food Corporation
E NOVA 4