Barcode: 0044000073206
Halloween Oreos
by Oreo
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
limited edition
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 483.0 kcal |
| Fat | 17.2 g |
| of which saturated | 17.2 g |
| Carbohydrates | 72.4 g |
| of which sugars | 44.8 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 3.5 g |
| Salt | 0.7 g |
Ingredients
SUGAR, UNBLEACHED ENRICHED FLOUR (WHEAT FLOUR, NIACIN, REDUCED IRON, THIAMINE MONONITRATE [VITAMIN B1], RIBOFLAVIN [VITAMIN B2], FOLIC ACID), PALM OIL, SOYBEAN AND/OR CANOLA OIL, COCOA (PROCESSED WITH ALKALI), HIGH FRUCTOSE CORN SYRUP, LEAVENING (BAKING SODA AND/OR CALCIUM PHOSPHATE), SALT, SOY LECITHIN, YELLOW 6 LAKE, CHOCOLATE, ARTIFICIAL FLAVOR, YELLOW 5 LAKE.
Allergens
gluten
soybeans
Additives
e102
e110
e322
e322i
e341
e500
e500ii
Related Products in Snacks
Bonbons au miel de Savoie
Les délices de Mélissa
E NOVA 4
Rousquilles catalanes
Les rousquilles du palais
NOVA 3
Barre Boostée fraise
Nomank
C NOVA 3
Oreo Cheesecake Fraise
Mondelez, Oreo
E NOVA 4
Chocolat Cannabis
The Canna Chocolatiers
E NOVA 4
Barre Boostée pomme
Nomank
D NOVA 4
Emmas Sitronsmak
Calas
E NOVA 4
chocolat noir bio équateur 85%
J.D Gross
E NOVA 3
La Barre Boostée au chocolat noir
Nomank
C NOVA 4
Chocolatina Jet
Compañia Nacional de Chocolates
E NOVA 4
cannabis chocolate
The Canna Chocolatiers
E NOVA 4
Chocolat Noir Bio 60%
Les Angelus
E NOVA 3