Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 372.0 kcal |
| Fat | 14.0 g |
| of which saturated | 7.0 g |
| Carbohydrates | 58.1 g |
| of which sugars | 30.2 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 4.7 g |
| Salt | 0.6 g |
Ingredients
Enriched flour bleached (wheat flour, malted barley flour, niacin, reduced iron, thiamine mononitrate, riboflavin, folic acid), sugar, margarine blend (palm oil,palm fractions water, salt, monoglycerides, natural flavor, mixed tocopherol(soy derived, beta-carotene [color], vitamin a), glycerin, sodium acid pyrophosphate, baking soda, corn starch, monocalcium phosphate, soy protein concentrate, eggs, ammonium aluminum sulfate, soy lecithin, lactic acid, enzymes, acacia (gum arabic), annatto extract (color), turmeric oleresin (color), cellulose gum, tanium dioxide, artificial colors (blue 1, yellow 6, yellow 5, red 3, red 40, blue 2), citric acid, sodium benzoate, potassium sorbate.
Allergens
Additives
Related Products in Snacks
Price rite, sandwich cookies, chocolate cremes
Price Rite, Wakefern Food Corporation
Shoprite, whole cashews, lightly salted
Shoprite
Price rite, popcorn, butter
Price Rite, Wakefern Food Corporation
Jays, o-ke-doke, flavored popcorn, hot cheese
Jays
Price rite, baked cheese crackers, cheddar cheese
Price Rite, Wakefern Food Corporation
Instant sugar free oatmeal, maple & brown sugar, maple & brown sugar
Shop Rite
Mini marshmallows
The Elf on The Shelf Sugar cookie cereal
Kelloggs
Jays, o-ke-doke, flavored popcorn, buttery
Jays, Jays Foods Inc.
Jays, o-ke-doke, flavored popcorn, cheese, cheese
O.Ke.Doke
Cinnamon graham crackers
Jays, potato chips, barbecue
Jays, Jays Foods Inc.