Barcode: 0072320115559
Halloween Shortbread Cookies
by Stauffer's
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 452.0 kcal |
| Fat | 16.1 g |
| of which saturated | 8.1 g |
| Carbohydrates | 74.2 g |
| of which sugars | 25.8 g |
| Fiber | 3.2 g |
| Proteins | 3.2 g |
| Salt | 0.9 g |
Ingredients
Enriched flour (wheat flour, niacin, reduced iron, thiamine mononitrate [vitamin b1], riboflavin [vitamin b2], folic acid), sugar, palm oil, high fructose corn syrup, corn starch, salt, whey (from milk), natural and artificial flavor, leavening (baking soda, monocalcium phosphate), confectioner's glaze, soy lecithin (an emulsifier), fd&c yellow #6, fd&c yellow #5, fd&c red #40, fd&c #1, carnauba wax.
Additives
e102
e110
e129
e322
e322i
e341
e341i
e500
e500ii
e903
Related Products in Snacks
Carrés craquants
C NOVA 3
Maamoul aux pistaches
ZAITOUNE
D NOVA 3
Very Berry Plant-Based Cupcakes
Nature's Flair
E NOVA 4
Xocetella
Nütrinugget
D NOVA 3
Fruity Bears
D NOVA 4
Pureed superfood snack
A NOVA 4
Ancient Grain Purple Kernel Popcorn Cheddar Flavor
Purplesful Snacking
C NOVA 4
Superfood snack
A NOVA 4
Pureed superfood snack
A NOVA 1
puffies Strawberry Banana
Gourmet
NOVA 4
Fudge Brownie
Stellareats
D NOVA 3
Creamy banana chocolate!
B NOVA 4