Barcode: 0011110860989
Halloween sugar cookie kit
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 357.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 85.7 g |
| of which sugars | 46.4 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 3.6 g |
| Salt | 0.7 g |
Ingredients
Cookie mix: enriched wheat flour (wheat flour, malted barley flour, niacin, reduced iron, thiamine mononitrate, riboflavin, folic acid), sugar, natural and artificial flavors, baking powder (sodium acid pyrophosphate, baking soda, corn starch, monocalcium phosphate), baking soda, salt. color powders: dextrose, yellow 6 lake, red 40 lake, yellow 5 lake, blue 1 lake, yellow 5, blue 1. frosting mix: confectioners' sugar (sugar, corn starch), natural vanilla flavor, natural butter flavor.
Allergens
gluten
Additives
e102
e110
e129
e133
e341
e341i
e450
e450i
e500
e500ii
Related Products in Snacks
Candy
E NOVA 4
Frey, dark crunchy nut bar
Frey
E NOVA 4
Candy
Oak Leaf Confections
E NOVA 4
Celebration Coated Candy
Sweetworks
E NOVA 4
Frey, premium swiss milk crunchy nut bar
Frey
E NOVA 4
Frey, Blond Crunchy Almond Bar
Sweetworks Confections Llc
E NOVA 4
Sixlets Candy
Oak Leaf Confections
E NOVA 4
Candy
Oak Leaf Confections
E NOVA 4
Celebration by sweetworks, sixlets, chocolatey candies, deep purple
Celebration By Sweetworks, Sweetworks Confections Llc
E NOVA 4
Milk chocolate with almond-honey-nougat
E NOVA 4
Hansel, Premium Sandwich, Peanut Butter
Dimensionally Designed
E NOVA 4
Pearls candy
E NOVA 4