Barcode: 8416400612248
Halls extra forte
by Halls
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 4
Labels
low or no sugar
vegetarian
contains a source of phenylalanine
excessive consumption can have laxative effects
green dot
no sugar
with sweeteners
Categories
Available in
germany, spain
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 236.0 kcal |
| Fat | 0.1 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 97.0 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.1 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Edulcorantes (isomalt, aspartamo, acesulfamo K), mentol, acidulantes (E270, E330), aceite de eucalipto, correctores de acidez (E325, E332), colorante (E133).
Additives
e133
e270
e325
e330
e332
e950
e951
e953
Related Products in Snacks
Christmas Tree Shaaped Salted Tortilla Crisps
Snackrite
C NOVA 4
Classic panettone
Specially Selected
E NOVA 4
sour cream and chive snacks
E NOVA 4
Chocolate Chip Brioche Rolls
Bon Appetit!
D NOVA 4
Cheese Cracker Sharing Tub
Savour Bakes
D NOVA 4
Mini Cheese & tomato pizzas
Let's Party
C NOVA 4
HAND COOKED CRISPS
Specially Selected
C NOVA 4
Violet creams
Aldi
D NOVA 4
Garlic & Herb Cracker Sharing Tub
savour bakes aldi, Aldi
D NOVA 3
Vegan orange truffles
Aldi,Moser Roth
E NOVA 4
Salted Maple Almond Brittle
Specially Selected
E NOVA 4
Belgian orange cocoa dusted truffles
Moser Roth,Aldi
E NOVA 4