Barcode: 5011842125559
Halls Soothers
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 377.0 kcal |
| Fat | 0.1 g |
| of which saturated | 0.1 g |
| Carbohydrates | 94.0 g |
| of which sugars | 73.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.1 g |
| Salt | — |
Ingredients
Sugar, glucose syrup, glucose - fructose syrup, water, stabiliser (glycerd), acids (lactic, citric acid), concentrated blackcurrant juice (0.4%)**, acidity regulators (E325, E 332), flavourings, concentrated black carrot juice, colour ( vegetable carbon), emulsifier ( sunflower lecithin).**Equivalent to 2.1% fruit juice.
Additives
e153
e325
e330
e332
Related Products in Snacks
American Style Cookies
E NOVA 4
Buttercroissants
RBW,REWE Beste Wahl
D NOVA 4
Linsen Chips
Rewe Beste Wahl
E NOVA 4
Neapolitaner Waffeln
ja
E NOVA 4
shortbread Fingers
Rewe
E
Sandwich Biscuit Cocoa Cream
Cafe Time,Penny
E NOVA 4
Peanut Butter Cups
Rewe Beste Wahl
E NOVA 4
Zartbitterschokolade 50%
Halba, Rewe, Rewe Beste Wahl
E NOVA 4
Edel-Bitter Schokolade 80%
Halba, Rewe, Rewe Beste Wahl
D NOVA 4
Serrano-Röllchen mit Frischkäsecreme
REWE Beste Wahl
E NOVA 4
Edel-Bitterschokolade 72%
Halba, Rewe, Rewe Beste Wahl
E NOVA 4
Wafer Rolls Vanilla
Cafe Time,Penny
E NOVA 4