Barcode: 9300633735500
Haloumi Cheese
by Woolworths
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 3
Labels
calcium source
health star rating
health star rating 1
Categories
Available in
australia, new zealand
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 287.0 kcal |
| Fat | 23.3 g |
| of which saturated | 16.0 g |
| Carbohydrates | 2.0 g |
| of which sugars | 2.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 18.3 g |
| Salt | 2.8 g |
Ingredients
Pasteurised Milk, Salt, Non-Animal Rennet
Allergens
milk
Recipes with Similar Ingredients
Baby Spinach And Haloumi Salad
8 ingredients
Pea, Haloumi And Mint Penne
8 ingredients
Watermelon Tabbouleh With Marinated Haloumi
14 ingredients
Haloumi And Zucchini Salad
6 ingredients
Warm Haloumi And Spinach Salad
14 ingredients
Vegetable, Haloumi And Arugula Salad
10 ingredients
Haloumi, Green Bean, Lentil And Baby Spinach Salad
8 ingredients
Haloumi With Pomegranate And Basil
6 ingredients
Zucchini And Haloumi Fritters
10 ingredients
Grilled Haloumi Cheese And Lemon
8 ingredients
Corn And Jalapeño Chili Flatbread
9 ingredients
Grilled White Cheese With Oregano Oil
4 ingredients
Related Products in Dairies
Salted British Butter
Muller
E NOVA 2
Cavern aged Cheddar with Penderyn Whisky
Dragon
D NOVA 3
Welsh slade Cavern aged Cheddar
Dragon
D NOVA 3
Dairy Goats Butter
Delamere Dairy
E NOVA 4
Milk
Müller
C NOVA 1
Whole Milk
Müller
C
Halen Môn Cheddar
Dragon
D NOVA 3
51.5261 MILK delamere DAIRY West.1985 celebrating
Delamere
B
Greek Style Yogurt
Ann Forshaw’s
B NOVA 1
Halloumi Grillkäse
E NOVA 3
Whole Goats Milk
Delamere
C NOVA 1
Goats yogurt
Delamere Dairy
C NOVA 4