Barcode: 20157531
Herbe Sahne
by Excelsior
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
german agricultural society
gold medal of the german agricultural society
sustainable farming
2017 gold medal of the german agricultural society
utz certified
utz certified cocoa
Categories
Available in
austria, czech republic, france, germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 566.0 kcal |
| Fat | 39.5 g |
| of which saturated | 25.1 g |
| Carbohydrates | 41.8 g |
| of which sugars | 39.7 g |
| Fiber | 5.2 g |
| Proteins | 8.1 g |
| Salt | 0.3 g |
Ingredients
Zucker, Kakaomasse, _Sahnepulver_ (16 % ), Kakaobutter, _Vollmilchpulver_ (4%), _Süßmolkenpulver_, Emulgator: Sonnenblumen-Lecithine. Kann Spuren von Haselnüssen, Mandeln, Gluten und Soja enthalten.
Allergens
milk
Related Products in Snacks
Big cup peanut butter cup
Reese
E
Earth balance, kettle chips, sea salt, sea salt
Earth Balance
D NOVA 3
Smart balance, smart movie-style, deluxe microwave popcorn
Smart Balance
E NOVA 4
Earth balance, p.b. popps, popcorn, peanut butter & oats
Earth Balance
D NOVA 4
Crystallized ginger jengibre
Badia
E NOVA 3
Crystalized Ginger
Badia
E NOVA 3
Smart balance, deluxe microwave popcorn, light butter
Smart Balance
D NOVA 4
Smart balance, smart 'n healthy!, deluxe microwave popcorn
Smart Balance
A NOVA 4
Earth balance, kettle chips, sour cream & onion, sour cream & onion
Earth Balance
C NOVA 4
Earth balance, kettle chips, vegan cheddar, vegan cheddar
Earth Balance
D NOVA 4
Vegan aged white cheddar flavor
Earth Balance
C NOVA 4
Earth balance, vegan popcorn, buttery
Earth Balance, Pinnacle Foods Group Llc
D NOVA 4