Barcode: 0859098005318
Herbed Crawfish Dip
by Chef Jenn
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 214.0 kcal |
| Fat | 21.4 g |
| of which saturated | 10.7 g |
| Carbohydrates | 3.6 g |
| of which sugars | 3.6 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 7.1 g |
| Salt | 0.5 g |
Ingredients
Cream cheese (pasteurized cultured milk and cream, salt, stabilizers [xanthan and/or carob bean and/or guar gums]), crawfish, diced onion, diced celery, diced green bell peppers, pimientos, pasteurized part skim milk and cream, garlic. contains 2% or less of the following: citric acid, cheese culture, enzymes, soy lecithin, modified cornstarch, water, soybean oil, vinegar, red pepper, sea salt, potassium chloride, spice, paprika, corn syrup solids, lemon juice solids, lemon oil, chives.
Additives
e322
e322i
e330
e412
e508
Related Products in Condiments
MARINARA
RAO'S HOMEMADE
B NOVA 3 Eco-Score B
Sauce
Chick-fil-A
E NOVA 4
Vegan Alfredo Pasta Sauce
Primal Kitchen
C NOVA 3
Cesar dressing
Heinz
D NOVA 4 Eco-Score D
Sauce Arrabiata
Combino
A NOVA 3
Mayonnaise L'authentique
La Vie Claire
E NOVA 4 Eco-Score B
Sensitive Marinara
Rao's Homemade
C NOVA 3 Eco-Score B
Yellow Mustard
Great Value
D NOVA 3 Eco-Score B
Sriracha Hot Sauce
Tiao Hu
E NOVA 4
Pecan Honey Mustard
Terrapin Ridge Farms
D NOVA 3
soy sauce soya
no name
E NOVA 4 Eco-Score A
Lite Seasoned Rice Vinegar Dressing
Marukan
NOVA 2 Eco-Score A